Naše zdravotnictví na vlastní kosti

8. 11. 2022 0 Od Jan Novák

Rozhodl jsem se, že se s Vámi také podělím o svůj zážitek z našeho zdravotnictví. Já k lékaři nějak moc nechodím pokud to není nutné, nicméně občas byliny a volně prodejné léky nepomohou nebo škodí a jednou za pár let by prohlídka neuškodila tak sem se na ni vydal ke svému novému, ale myslím dobrému obvodnímu lékaři s tím, že mám jen různé běžné problémy, ale skutečný problém jsou poničená záda od sezení u počítače od dětství spolu s tak nějak stabilizovanou osteoporózou jsem lékaře požádal o doporučení na prohlídku zad v nemocnici kde mi to případně v tu chvíli již částečně zablokované nějaký chiropraktik zaprvé akutně alespoň trochu srovnal což vím z předchozí zkušenosti, že ti dobří skutečně vám mohou velmi významně pomoci jen několika pohyby či stlačením některé části zad opravdu silou, ale s vynikajícím výsledkem kdy vám v ideálním případě pomohou i po tak krátkém, ale profesionálním zásahu poměrně hodně a na relativně dlouhou dobu.
Jsem si vědom toho, že chozením na chirurgii ve chvíli když se člověk téměř nemůže bez bolesti pohnout není ideální správné řešení a věřil jsem v doporučení nějakých rehabilitací a správných cvičení místo braní analgetik.
Můj lékař mi rovnou napsal doporučení i na celkové vyšetření tedy krve, ale rovnou i CT a dalším vybavením, které sám v ordinaci nemá s tím , že jsem nebyl tak dlouho na žádné kontrole, že celková prohlídka je zcela na místě s tím navrhl v případě potřeby (tedy především v tom smyslu jak mi sám řekl abych nemusel mezi různými vyšetřením jezdit na několik hodin domů a zase zpět krátkou hospitalizaci aby všechna vyšetření proběhla co nejrychleji dle mě v celku logicky). V nemocnici byl celkem pohodový klid, alespoň na první pohled přede mnou čekali asi 3 lidé nicméně po pár hodinách jsem klid začal vnímat trochu jinak když jsem 4 hodiny střídavě postával a posedával s čím dál tím větší bolestí a pocitem příšerné zimy na chodbě kde byl takový průvan, že pocitově tam byla ještě větší zima než před vchodem venku kde, ovšem ten den nebylo teplo též stejně jako nikde v Praze.

Jdyž jsem se konečně dostal na řadu velmi mladá paní doktorka nechala odebrat krev (jak jsme chtěli) a na základě bolesti zad s tím že na můj dotaz co chci vlastně vyšetřit jsem ji odpověděl, že vhzledem k občasným bolestem bych patrně měl být vyšetřen také na znát stav slinivky břišní a štítné žlázy a z důvodu dlouhodobého užívání léků také na stav jater a ledvin mimo jiné po nedávné otravě způsobené neúmyslným spolknutím několika kapek liquidu z vadné elektronické cigarety a konzumací většího množství kofeinu což mi bylo později lékarníkem vysvětleno, že se vlastně vůbec nesmí ani při kouření e-cigaret užívat zároveň kofein nebo paracetamol zejména při silném kouření a také, že by se nemělo kouření elektronických cigaret kombinovat ani s alkoholem což je tedy trochu zvláštní, ale budiž. Nu dobrá pravda to vše bude, bylo mi tenkrát opravdu hodně zle a jak mi řekl magistr asi jsem si zachránil nejen zdraví, ale možná i život rychlým užitím kombinace těch správných nejen bylinných extraktů a, že v nemocnici by se mnou neudělali ani to co já sám. Nicméně po této mé žádosti a vysvětlění mi slečna doktorka proštourala konečník prstem s dotazem zda se mi to líbí (a mojí odpovědí, že ani moc ne) a poslala mne na rentgen plic a ultrazvuk břicha. Pak mi sdělila, že rakovinu plic nemám, ale mám stopově krev ve stolici (což mě po konzumaci tolika léků ten den včetně poměrně dost Brufenu, který jako jeden z nich toto může způsobovat až tak nepřekvapilo.

Takže, na to potřebuji řešit akutně páteř mi bylo sděleno že mi daji místo chiropraktika pulhodinku na křesle mezi zbytky rozbitych přístrojů, které kanibalizují ze šrotu aby vůbec něco fungovalo s komentářem ,že jsou MASH mě tedy posadili k otevřenému oknu a dali infuzi údajně s Tramalem.
Když sem jim na otázku zda to pomohlo odpověděl , že samozřejme ne tak mi řekli ať jdu domů s pozvánkou na kolonoskopii….je to asi 14 dní od té doby sem se sotva dostal z příšerného prostydnutí.
Obvodní lékař mi napsal šetrnější a účinnější léky na bolest a začal se psychicky vyrovnávat s tím, že v nemocnici léčí bolesti páteře a hlavy kolonoskopií (s podezřením na rakovinu tlustého střeva, kterou tedy náš rod v genech má to je pravda.
Dnes jsem po tomto vyšetření asi před 14 dni konečně chvíli spal utlumený vším co se dá předepsat abych se nebudil bolestí protože čekání na průvanu zádům fakt nepomohlo.
Ze zprávy jsem se také dozvěděl ,že jsem nezaměstnaný majitel firmy a další perličky, které už nemá asi cenu tu rozepisovat ted se jdu dát do stavu použitelnosti tedy nějakým cvičením a sám.
A místo kolonoskopie mi obvodní lékař vysvětlil, že dnes se to již dělá nejprve tak že udělá speciální krevní test s markery na ověření případného onemocnění rakovinou a to jakoukoliv s tím, že z testu určí v případě pozitivity i typ rakoviny a následně doporučí patrně CT a další konkrétní vyšetření teprve podle výsledku tohoto modernějšího testu krevního.

Našeho zdravotnictví to obrázek dělá a jen mě to vše utvrdilo v přesvědčení , že to je leckde opravdu MASH a nikoliv normální nemocnice a budu si muset poradit zase sám maximálně s obvodním lékařem. Ten mi naštěstí nakonec napsal účinnější a šetrnější kombinaci léků, které uvolnili i svalové křeče v zádech a spolu s cvičením dle vlastní zkušenosti co mi pomáhá jsem na tom nyní již lépe.

Z čehož pro mne minimálně plyne poučení nebo spíšení připomenutí, že pokud chce člověk zůstat zdráv neměl by chodit pokud možno ani k lékaři natož do nemocnice. (To berte s trochou nadsázky samozřejmě.)

1